Tal w Monachium

 


Tal to ulica na Starym Mieście w Monachium.

Wcześniej była częścią Szlaku Solnego który prowadził z Salzburga i Bad Reichenhall przez Monachium i Landsberg am Lech do Szwajcarii. Dawniejsza nazwa (Thal – Dolina ) rozciąga się na długości 500 metrów między Starym Ratuszem na Marienplatz a Isartor na wschodzie.

Nazwa ulicy pochodzi od jej położenia . Dokument z 1253 roku świadczy o tym, że ulica była tak nazywana co najmniej od XIII wieku.

Dziś ulica zdominowana jest przez sieci handlowe i restauracje, znajduje się tu również wiele zabytkowych budynków mieszkalnych i handlowych oraz jeden z najstarszych zabytków w Monachium.Heilig Geist Kirche – Kościół św. Ducha


Heilig Geist Kirche – Kościół św. Ducha ( Tal 77) należy do najstarszych zabytków Monachium i był pierwszym kościołem szpitalnym.
Freski pokrywające sklepienie kościoła przedstawiają sceny z historii szpitala. Malowidła sklepienne i stiuki są dziełem braci Asamów.

Prälat-Miller-Weg 3 , 80331 MünchenSchneider Bräuhaus (do 2015 Weißes Bräuhaus) - zajazd o długiej historii.


Od momentu powstania w 1872 roku Schneider Bräuhaus jest siedzibą niezależnego browaru rodzinnego Schneider Weisse G. Schneider & Sohn GmbH.

Ta bawarska restauracja w Monachium jest jednym z najbardziej tradycyjnych lokali w Bawarii.
W miejscu dzisiejszej działalności, w Tal 7, prawie 150 lat temu warzono pierwsze tradycyjne piwo pszeniczne.
Wcześniej tylko szlachta mogła pić piwo pszeniczne ( Weißbier).
Dzięki uzyskanej licencji piwowarskiej Georg I. Schneider założył jeden z najbardziej renomowanych browarów monachijskich. 

Tal 7, 80331 München


Kalter-Haus (Gold19)

Pinkus Kalter, pochodzenia żydowskiego z Rzeszowa w Polsce otworzył sklep konfekcji męskiej w nowo wybudowanym domu przy Tal 19 w 1895 roku w Monachium.
Nazwa firmy Goldene 19 nawiązywała z jednej strony do numeru domu, z drugiej do faktu, że żadna część garderoby nie kosztowała tam więcej niż 19 marek ( Obecnie kamienica jest w remoncie ).

Kamienica im Tal 19 Goldene19Hotel Torbräu - najstarszy hotel w sercu Monachium

Pierwszy właściciel Hotelu Torbräu przyjmował swoich gości już w 1490 roku na monachijskim Isartor.
Dziś całkowicie zmodernizowany i starannie odrestaurowany dom oczekuje gości w doskonałej lokalizacji przy wejściu na Stare Miasto, zaledwie rzut kamieniem od Marienplatz.


W 1565r. Wolfgang Brunnhuber rozbudował hostel o browar i był odtąd pierwszym „Thorbräuerem”.
Wcześnie rozpoznał pojawiającą się modę picia piwa, która coraz bardziej wypierała dominującą wcześniej tradycje kwaśnych bawarskich win.
W tym czasie nie tylko lokalni piwosze, ale także liczni goście z Włoch i dalekiej Hiszpanii odwiedzali Thorbräu, aby skosztować monachijskiego piwa słodowego, który jest obecnie dobrze znany poza granicami kraju.

Hotel TorbräuTal 41, 80331 München

Zobacz:  Isator-Brama Isatorska
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Atrakcje dla Dzieci

Dom Polski

Black Friday 2023