Oktoberfest 2023 - Jego Największe Piwne Namioty


Do odważnych świat należy…
na łatwiejszą decyzje, gdzie zajrzeć, trochę informacji o tych 14 olbrzymich namiotach, reprezentujących sześć tradycyjnych browarów z Monachium.

Każdy z tych olbrzymów może pomiescic po kilka tysięcy gości, namioty są pięknie przystrojone, każdy z nich ma swoją tradycje, historie i oczywiście swoją publiczność która co roku tu wraca.

Po raz pierwszy Oktoberfest można obchodzić przez 18 dni. 
Nie zawsze można dostać się do dużych namiotów, kto lubi bardziej kameralnie wizyta w małych namiotach również opłaca się.
Litr bawarskiego piwa  (Maß) na Oktoberfest 2023 w zależności od namiotu kosztuje od 12,60 do 14,90 Euro.

Augustiner – Festhalle

Będąc na Oktoberfest warto odwiedzić Augustiner-Hale. Wielu smakoszy piwa twierdzi: Augustiner to jest najlepsze piwo (rozlewane z dębowych beczek a nie z kontenera), jak w innych namiotach, jest specjalnie warzone na Oktoberfest, jest mocniejsze, ma wyższą zawartość alkoholu (6-7%) . 

Najlepsze... to ze to najlepsze piwo, kosztuje tu 13,50 Euro (2022: 12,80 Euro) jak mówi większość) jest oferowane w namiocie Augustiner.
Tutaj spotyka  się „Prawdziwych Monachijczyków” w  tradycyjnych strojach z rodzinami i przyjaciółmi, 80% to stali bywalcy.
Augustiner oznacza tradycje, każdy lubiący bayerische folklor , będzie miał dużo do podziwiania.
W ciągu dnia jest raczej spokojnie, dopiero  w godzinach wieczornych jest  głośno.

Gastronomen: Manfred und Thomas VollmerMiejsca wewnątrz: 6.000, zewnątrz: 2500, Browar: Augustiner Bräu, Orkiestra : Augustiner Oktoberfestkapelle pod kierunkiem Reinhard Hagitte.
Znakomita kuchnia.
Website: http://www.festhalle-augustiner.com/


Armbrustschützen-Festhalle

Stylizowany na ogromny alpejski dom, stoi na Oktoberfest, namiot  gildy "Winzerer Fähndl" która istnieje od 1895 roku do tej pory. Mistrzostwa Niemiec w strzelaniu z kuszy odbywają się tu co roku w czasie Oktoberfest.

Gastronomiczna oferta jest najwyższej jakości. Mięso dla licznych potraw pochodzi z własnej hodowli.
Piwo pochodzi z browaru Paulaner, specjalnie warzone, mocniejsze ,specjalnie na Oktoberfest.
Platzl- Oktoberfest Band pod dyrekcją Manfreda Leopolda i Andreasa Staubera. Tradycyjna muzyka  od walca do aktualnych hitów. 
Specjalne: Miejsce Mistrzostw Niemiec w strzelaniu z kusz
Gastronomen:  Peter Inselkammer, Miejsc wewnątrz: 5.830, zewnątrz: 1.620, Browar: Paulaner, Maß  14,40 Euro (2022: 13,50 Euro)

Fischer-Vroni

Kto, czasem chce spróbować coś innego jak Wiesn Hendl, powinien odwiedzić tradycyjny namiot Fischer-Vroni.
Tutaj, obok zwykłych Wies przysmaków, liczne potrawy z ryb, i oczywiście, oryginalne Steckerlfisch.
Rustykalne przytulne wnętrza, zaprojektowany namiot ma uderzającą cechę na szczycie dachu: bocianie gniazdo.
Pstrąg, łosoś, makrela z grilla do można wypić Augustiner Piwo  które jest nadal rozlewane z drewnianych dębowych beczek.

Dla nastroju w tym małym "namiocie"! (2690 miejsc wewnątrz i 700 w ogródku) przygrywa wieloosobowa kapela muzyczna Sepp Folger i jego monachijska trupa muzyków, którzy od 30 lat tworzą atmosferę w Fischer-Vroni .


Steckerlfisch
Steckerlfisch


Gastronomen:  Johann  Stadtmüller
Miejsca wewnątrz: 2.6 90, zewnątrz:700, Browar: Augustiner Bräu, Maß 13,70 Euro (2022: 12,90 Euro)
Website: https://www.fischer-vroni.de/festzelt.html

Ochsenbraterei (Spatenbräu-Festhalle)

W Ochsenbraterei wyraźnie stoi w centrum wół na rożnie: Kto stoi naprzeciwko głównego wejścia Ochsenbraterei , wie od razu, że jest gratką spróbowanie tego przysmaku.

Tradycja pieczenia wołu na rożnie sięga roku 1881, na specjalnie zaprojektowanej maszynie.
Cały wół na rożnie służy nie tylko jako ozdoba lecz jako doskonały przysmak.  Do 500 porcji  mogą być uzyskane z  jednego około 270 kilo wołu, który jest pieczony na rożnie  około sześć do siedmiu godzin. Wszystkie woły są uwiecznione według imienia i wagi na tablicach

Gastronomen:  Anneliese Haberl und Antje Schneider 
Miejsca wewnątrz:
5.950, zewnątrz: 1.600, Browar: Spaten, Maß 14,50 Euro (2022: 13,50) Euro),  Muzyka: Tradycyjna Blasmusik Oktoberfestkapelle Mathias Achatz.
Tutaj dużo firm z Monachium rezerwuje miejsca dla swoich pracowników.
Website:http://www.ochsenbraterei.de/

Schützenfestzelt

Szczególna  funkcja, to w namiocie mieści się  110 strzelnic. Już od 1926 roku był na Oktoberfest, ale niemal wyłącznie, był miejscem zawodów strzeleckich.

Tradycyjna atmosfera, w której wiele klubów strzeleckich z południa Monachium czuje się jak w domu. A od czasu do czasu Arnold Schwarzenegger przychodzi, by dyrygować orkiestrą.


Wśród specjałów kulinarnych w tym namiocie należą m.in. pieczony prosiaczek w słodzie piwnym z knedlami z kartofli i ciepłą sałatka z kapusty.
Zalecany jest również deser "światowej sławy" znany jako "Franziskaner Kaiserschmarrn."

Atmosfera jest bardziej kameralna niż w innych dużych namiotach  ze względu na kapele  „Die Niederalmer“, która gra głównie Rock i Pop, atmosfera wieczorem przyciąga młodszą publiczność.


Gastronomen:  Eduard Reinbold
Miejsca wewnątrz: 4.442, zewnątrz: 1.090, Browar: Löwenbräu, Maß 14,50 Euro (2022: 13,70)
Website:http://www.schuetzen-festzelt.de/

Schottenhamel Festhalle

Schottenhammel jest najstarszym i najbardziej tradycyjnym Namiotem - od 1867 roku należy do rodziny Schottenhammel. 
O'zapft jest! Oktoberfest rozpoczyna się co roku w „Schott'n”.

 Ciekawostka: Najmłodsza publiczność Oktoberfest świętuje w najstarszym namiocie Oktoberfest.
Zapoczątkował tradycje, stolarz Michael Schottenhammel, który wraz z żoną zaraz za Królewskim Namiotem  otworzył drewnianą budę która mieściła wtedy zaledwie 50 osób.
Dziś tysiące gości świętują tutaj, uważany jest namiotem młodzieży Monachium.

Namiot spełnia dziś bardzo ważną funkcję: Tutaj co roku, w samo południe pierwszego dnia Oktoberfest, burmistrz Monachium tradycyjne odszpuntowując pierwszą  beczkę  rozpoczyna Oktoberfest.
Najstarszy namiot miał już w 1880 roku pierwsze elektryczne światło. 
Trudno w to uwierzyć, elektrykiem, który pomógł zainstalować lampy łukowe: Był nie kto inny jak Albert Einstein, który spędził  tu swoje wakacje, a później był znany jako fizyk i laureat Nagrody Nobla.- 


Atrakcją kulinarną jest z pewnością Böfflamot, jest  wyjątkowy w smaku, ponadto, wiele osób przychodzi ze względu na Kaiserschmarrn, oczywiście nie nie brakuje klasyków jak kurczak czy  pieczeń wieprzowa.

Przez ponad 50 lat gra tutaj Otto Schwarz Fischer i jego muzycy. Tutaj sala jest zawsze pełna i panuje świetna atmosfera.
Gastronomen: Christian und Michael Schottenhamel
Na Wiesn od: 1867, Miejsca wewnątrz: 6.000, zewnątrz: 4000, Browar: Spaten,
Maß 13,60 Euro (2022: 13,60 Euro) Website:http://www.festzelt.schottenhamel.de/

Pschorrbräu-Festhalle Bräurosl

Nazwa namiotu pochodzi od Rosi Pschorr, córki byłego właściciela browaru i gastronoma.
Była bardzo lubiana przez gości Oktoberfest jak również była bardzo piękną dziewczyną tak że szybko namiot został nazwany jej imieniem.
Nowy właściciel Peter Reichert otrzymuje nowoczesny namiot na premierę Wiesn: Niemniej jednak zachowało się wiele tradycji, takich jak Rosa Wiesn i prawdziwy „Bräurosl”.


Pschorrbräu-Festhalle


Tradycyjnie w tym namiocie idzie dużo o muzyk: Jodlerin, która może  używać  pseudonim "Bräurosl" utrzymuje tradycję, która sięga do czasów legendarnej córki właściciela browaru.
Kapelle Josef Menzl
Czy kaczki, prosiaki, kurczaki lub jagnięcia - Bräurosl oferuje duży zestaw bawarskiej tradycji kulinarnej. 
Gastronomen:   Peter Reichert
Na Wiesn od: 1901, Miejsca wewnątrz: 6200, zewnątrz: 2.200, Browar: Hacker-Pschorr,
Maß 14,30 Euro (2022: 13,40 Euro)
Website:http://www.braeurosl.de/zelt_w_u_u.html

Paulaner Festzelt

Stojąc przed namiotem Paulaner natychmiast rzuca sie w oczy gigantyczny kufel na szczycie  wieży namiotu , który obraca się wokół własnej osi. Paulaner Krug jest niewątpliwym symbolem tego namiotu. Duży kufel Paulaner obiecuje to, co jest tutaj dostępne: dobre piwo. 


Paulaner Festzelt
Paulaner Festzelt

Powinno się spróbować Wiesn-Eintopf z mięsem z kurczaka i wołu.
Ekstra lekko słodki Paulaner Oktoberfest piwo (ze względu na jego smak słodu lekko chmielowym) jest  bardzo popularne i lubiane przez koneserów.


Paulaner Festzelt

Publiczność tutaj jest tradycyjna trochę starsza - jeden z powodów, dlaczego jest tutaj przytulnie i nie tak „dziko” jak w innych namiotach."Nockherberger" kapele pod kierownictwem Konrada Aigner zapewnienia tutaj dobry nastrój.
Gastronomen:  : Arabella Schörghuber,
Na Wiesn od: 1885, Miejsca wewnątrz: 8450, zewnątrz: 2.450, Browar: Paulaner,
Maß 14,50 Euro (2022: 13,50 Euro)
Website: https://www.Paulaner Festzelt

Festzelt Marstall

Nazwa namiotu pochodzi od  „Münchner Marstall”,  szkoły nauki jazdy na koniu zbudowanej przez Leo von Klenze  w 19. wieku.
Urocze dekoracje, dobre jedzenie i miła obsługa składają się na urok najmłodszego dużego namiotu Oktoberfest.


Festzelt Marstall


Namiot Marstall stoi zamiast Hipodromu  i jest najnowszym na Oktoberfest, istnieje od 2014 roku, należy do rodziny Able.
Odwiedzających czeka mieszanka  bawarskiej gościnności i miła atmosfera. Spaten i Franziskaner piwo oraz wiele kulinarnych specjałów.

Nastrój w nowym namiocie na pewno można ” zobaczyć i usłyszeć”.  Nawet w ciągu dnia panuje dobry nastrój, dwa zespoły muzyczne, popołudniu: Pepi Kugler Band i  wieczorem: The Munich Discord .
Gastronomen:  : Siegfried Able, 
Na Wiesn od: 2014, Miejsca wewnątrz: 3.200, zewnątrz: 1000, BrowarSpaten-Franziskaner-Bräu, Franziskaner Weißbier, Maß 14,50 Euro (2022: 13,70 Euro)

Löwenbräu Festhalle

Ten namiot nie można przegapić, ani wzrokowo jak i akustycznie - dzięki imponującej postaci lwa, który wznosi się nad wejściem do namiotu i każdą minutę, ryczy "Leeewenbräu".
Olbrzymia  37 metrowa  wieża na której stoi lew, wyróżnia się nawet z dużej odległości i przyciąga wzrok.


Löwenbräu Festhalle
Löwenbräu Festhalle

Wśród stałych gości ,  namiotu Löwenbräu zaliczyć trzeba  fanów i piłkarzy z TSV 1860 Monachium, którzy trafnie nazywani są  "Lwami".
Löwenbräu-menu oferuje wszystko, co dusza zapragnie: kaczki z knedlami , filet stek w sosie pieprzowym. Specjalnością jest Braumeister - Pfandl dla dwóch osób, pieczona golonka po bawarsku, kaczka, pieczony prosiaczek i inne wieprzowe przysmaki. 
Specjalne pochwały są za życzliwość i obsługę. 

Nastrój w Löwenbräu-Festhalle wzrasta, gdy gra kapela "Die Heldensteiner" pod kierunkiem Hansa Meier .
Oprócz wszystkich klasyków Oktoberfest, który podnosi ludzi do góry, jest najlepsza wśród spektakli interpretacja  "Hey Jude", którą można usłyszeć na Oktoberfes.
Słysząc głosy i instrumenty, człowiek w pierwszym momencie myśli to The Beatles grają.
Gastronomen:  Steffi Spendler,
Miejsca wewnątrz: 5700, zewnątrz:2800, Browar: Löwenbräu,
Maß 14,50 Euro (2022: 13,60 Euro)
Website: http://www.loewenbraeuzelt.de/

Käfers Wiesnschänke

Przytulnie, cicho, rustykalnie. W tawernie można prawie poczuć się jak w salonie z bawarskiej chaty.. Kręte, przytulne urządzone pokoje z drewna dodają szczególny urok. Liczne gwiazdy,  znani goście  i międzynarodowi prominenci doceniają ten nastrój i są tutaj stałymi gośćmi.

Käfers Wiesnschänke


Przy piwie Paulaner, Champagner  i  innych napojach, bawi się monachijska i międzynarodowa śmietanka - i ci  którzy chcą do niej należeć.
Gastronomia jest tu na najwyższym poziomie,  słynna tradycja rodzina monachijskich delikatesów.
Oprócz tradycyjnych potraw z Oktoberfest, są również specjały z własnych delikatesów tutaj na miejscu..
Käfers Wiesnschänke-Garten
Käfers Wiesnschänke-Garten

Kapele grają  tu na pierwszym piętrze, trzy zespoły zapewniają  swoją muzykę dobry nastrój.
Käfers Wiesnschänke jest zawsze trochę dłużej otwarta. W przeciwieństwie do większości innych namiotów tawerna zamyka dopiero o 1,00 godzinie.
Gastronomen:  Michael Käfer,
Na Wiesn od:1971, Miejsca wewnątrz:1164, zewnątrz: 1.900, Browar: Paulaner, 
Maß 14,50 Euro (2022: 13,70 Euro) Website:http://www.feinkost-kaefer.de/wiesn

Hofbräu Festzelt

W Monachium jest nie tylko Hofbrauhaus, ale w okresie Oktoberfest także Hofbräu Festzelt.
 Nic więc dziwnego, że namiot tradycyjnego  browaru w Monachium, w szczególności jest ulubiony przez gości z zagranicy. 
Hofbräu Festzelt jest drugą co do wielkości salą festiwalową w Wiesn i jedynym namiotem z miejscem bezpośrednio przed podium muzycznym, gdzie można stać (i tańczyć).


Hofbräu FestzeltTen drugi co do wielkości namiot  mieści łącznie 10.000 osób. Szczególną cechą są  przed estradą miejsca stojące.
Oprócz miejscowych,  tutaj spotykają sie głównie międzynarodowi goście a szczególnie Amerykanie i Australijczycy.Hofbräu Festzelt
Hofbräu Festzelt


Co wieczór jest w Hofbräuzelt pełno, muzyczną atmosferę  od wielu lat organizuje "Original Plattlinger Isarspatzen" pod kierunkiem Alois Altmann.
Gastronomen:  Silja Schrank-Steinberg und Margot und Günter Steinberg,
Na Wiesn od:1952,
Miejsca wewnątrz siedzących: 6.098, stojących:1000,  zewnątrz: 3.022,
Browar: Hofbräu, Maß 14,50 Euro (2022: 13,60 Euro) ,Website:http://www.hb-festzelt.de/

Hacker-Festzelt

Goście czują się tu  jak pod bawarskim niebem, pod dachem urządzonym w całości w kolorze białym i niebieskim oraz ozdobionym chmurami i migoczącymi gwiazdami.
Namiot zaskakuje wrażeniami na  nowo każdego roku. „Haker” jest zwykle jednym z pierwszych namiotów, które z braku miejsc zamykają – i tak zwykle pozostaje.


Hacker jest namiotem w rękach  miasta Monachium i  przyciąga również wiele młodzieży.
Z około 9300 miejsc oraz o rozmiarach boiska piłkarskiego, Hackerbrau-Festhalle należy do  większych namiotów na Oktoberfest.

Kuchnia w namiocie oferuje  głównie tradycyjne dania kuchni bawarskiej, ale także wegetariańską sałatkę czy gulasz z jelenia.
Muzycznie, to jest tutaj, od romantisch do rocka. Kapele "Die KIRCHDORFER"  wprowadzają namiot w nastrój wieczoru, to przyciąga zwłaszcza młodzież Monachium.

Ponadto,  codziennie Bayerische Rundfunk transmituje- na żywo nowości  z Oktoberfest.
Gastronomen:  Toni und Christl Roiderer,
Na Wiesn od:1894, Miejsca wewnątrz siedzących: 6.951, zewnątrz: 2.430, Browar: Hacker-Pschorr,
Maß 14,40 Euro (2022: 13,40 Euro)
Website:http://www.hacker-festzelt.de/

Kufflers Weinzelt

Wino na Oktoberfest – ten kto uważa, że jest to nowość myli się, wino od prawie dwóch wieków ma stałe miejsce na Oktoberfest.


Początkowo było kilka stoisk na wino. Od 1984 roku istnieje namiot wina, Sektkellerei Nymphenburg i browar Paulaner, który jest obsługiwany przez znaną rodzinę Kuffler (Seehaus).

Namiot wina  ma do zaoferowania nie tylko najlepsze wina i szampana, ale niepowtarzalny klimat i atmosfere.
Menu łączy style różnych restauracji Kuffler w Monachium np. Bayerisches: Haxnbauer i Spatenhaus w Operze, ryby z Seehaus w Ogrodzie Angielskim lub  egzotyczne dania z restauracji Mangostin.
Z piwa nie trzeba całkowicie zrezygnować, istnieje Paulaner Hefe-Weissbier z beczki.
Atmosfere i  Musik: The Snoops, Sumpfkröten, Blechblos'n, Högl Fun Band.
Gastronomen:  Roland, Doris und Stephan Kuffler,
Na Wiesn od: 1984, Miejsca wewnątrz siedzących: 1.920, zewnątrz: 580, Browar: Paulaner, tylko Weißbier (tylko do 21 godz) 

Sekt und Wein: Nymphenburg Sekt und Wein, Roederer Champagner,  1 Litr Weißbier : 17,40 Euro (2022: 16,80 Euro), Website:http://www.weinzelt.com/de/index.phpOide Wiesn: Przejażdżki i TradycjeJak sugeruje nazwa "Oide Wiesn" ("Oide" oznacza stary), mini Oktoberfest ma nostalgiczny wygląd. W Oide Wiesn nie znajdziesz żadnych nowoczesnych karuzel ani stoisk (stojaków sprzedażowych).
Między innymi karuzele mają  nawet  do 100 lat. Ale nie martw się, karuzele zostały odrestaurowane przez organizatorów z dużym wysiłkiem i działają idealnie.
Nawiasem mówiąc, przejażdżki kosztują tylko 1.50 Euro za przejazd!

Festzelt Tradition

Ten szczególnie przyjazny dla rodzin namiot jest częścią nostalgicznego "Oiden Wiesn" w południowej części Theresienwiese.

Około 5000 osób znajduje tu miejsce, jest tu parkiet do tańca, jak za dobrych dawnych czasów. 
Kolejne 2700 miejsc posiada ogródek piwny, w którym znajduje plac do zabaw z limuzyną specjalnie dla najmłodszych.
Dla „większych gości“ serwowane jest tu Augustina piwo z dużych drewnianych beczek podawane w tradycyjnych kamiennych kuflach.
Dwa razy dziennie są prezentowane tradycyjne stroje ludowe jak również tance ludowe z bawarską muzyką.

Steckerlfisch jest tu pieczony na ognisku, a kiełbaski z grilla na węglu drzewnym.

Godziny otwarcia: 10:00-22:00Oide Wiesn: Maß
Festzelt Tradition: 14,10 Euro (2022: 13,20 Euro)
Herzkasperl Festzelt: 14,20 Euro (2022: 13,40 Euro)
Museumszelt: 13,20 Euro (2022: 12,60 Euro)
Volkssängerzelt: 13,80 Euro (2022: 12,90 Euro)

Wstęp: tylko wstęp na "Oide Wiesn" kosztuje 3 €, dla dzieci poniżej 14 lat wstęp jest bezpłatny.
Website: www.oktoberfestzelt-tradition.de

Dni dla Rodzin

Dodatkowa wskazówka dla rodzin, które chcą wydać trochę mniej: w każdy wtorek w Wiesn od 
12.00- 19.00 godz. jest dzień dla dzieci i rodziny, obowiązują wtedy obniżone ceny. Ceny biletów na Oidn Wiesn są również tańsze.Napoje Bezalkoholowe

Średnie ceny napojów bezalkoholowych  za litr wody stołowej to 10,04 Euro (2022: 9,67 Euro), 11,65 Euro (2022: 10,85 Euro) i lemoniadę 11,17 Euro (2022: 10,35 Euro)


Obiady

W Wiesn  jest taniej do godziny 15:00 (ale nie tanio). Tutaj znajdziesz wszystkie oferty lunchowe dużych namiotów imprezowych. (j.Niemiecki)

Atmosfera i nastroje w kilku namiotach..:)Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Atrakcje dla Dzieci

Flohmärkte w Monachium-Terminy

Westpark ( Park Zachodni) w Monachium