Odeonsplatz-Feldherrenhalle-Theatinerkirche-Hofgarten

Odeonsplatz
Odeonsplatz

Odeonsplatz 

Odeonsplatz łączy Stare i Nowe Miasto, nazwę swą zawdzięcza sali koncertowej o nazwie Odeon, mieszczącej w gmachu wybudowanym przez Leo von Klenze (1826-1828).Feldherrenhalle - Hala Wodzów 


Feldherrenhalle - Hala Wodzów
Feldherrenhalle - Hala Wodzów 


Na miejscu dawnej bramy miejskiej - Schwabinger Tor postawiono Halę Wodzów.

Jest to otwarta hala o wysokości 20 m postawiona ku czci wodzów wojny trzydziestoletniej i księcia von Wrede, marszałka bawarskiego, epoki napoleońskiej.

Theatinerkirche-Kościół Teatynów


Kościół Teatynów
Barock i Rokoko: Kościół Teatynów

Kościół Teatynów po długiej renowacji lśni pięknym kolorem nowej fasady.
Fasada św. Kajetana, nazywanego przez Monachijczyków jako Theatinerkirche, o jaskrawożółtej barwie, miedzianym dachu wież i potężnej kopule należy do najpiękniejszych kościołów w mieście.
Jest to naprawdę wspaniały budynek, który można podziwiać z zewnątrz i w wewnątrz.
Kościół Teatynów (1663-1768) zaprojektowany przez bolońskiego architekta Agostino Barelli miał pełnić m.in. rolę świątyni dworskiej.
Za wzór posłużył artyście kościół Sant Adrea della  Valle w Rzymie, w stylu rzymskiego baroku.


Kościół Teatynów

W podziemiach kościoła Teatynów lezą pochowani m.in. Fundatorzy świątyni oraz ich syn Maksymilian Emanuel z żoną Teresą Kunegundą Sobieską.
Na fasadzie kościoła  w górze, podziwiać można tarcze herbowe: Bawarii, Saksonii, Polski i Litwy.  Zobacz równieżKościół Teatynów

Hofgarten-Ogród Rezydencji

Na przeciwko kościoła znajduje się część Rezydencji  z przylegającym do niej dworskim ogrodem (Hofgarten).Ogród - Hofgarten z Świątynią DianyMiłośników spacerów w tej części Starego Miasta, ucieszy na pewno wiadomość po remoncie z nowym dzierżawcą jest znowu otwarta ulubiona w tej części miasta kawiarnia Tambosi, gdzie nawet w zimie można się tutaj rozkoszować słońcem w osłoniętym od wiatru  tarasie.Tambosi od strony Hofgarten


Lokal jest synonimem długiej tradycji gastronomicznej z włoskimi korzeniami, który od 240 lat związany jest z Monachium.

Spojrzenie na Ludwigstraße od Feldherrenhalle

Prosto na północ biegnie jedna z reprezentacyjnych ulic Monachium -Ludwigstraße przebiegająca dalej przez dzielnicę uniwersytecką .

Zaopatrz sie w przewodnik po Monachium to nie zgubisz sie w mieście...Dojazd:
U-Bahn, / Odeonsplatz
Poznaj Monachium
Poznaj tajemnice Monachium z przewodnikiem w j. Polskim !

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Atrakcje dla Dzieci

Dom Polski

Black Friday 2023