Oktoberfest 2016 – Aktualne Informacje

Wybierasz się na Oktoberfest ?
W tym roku trwa od 17.09. do 3. Października 2016
„Oide Wiesn-historyczny Oktoberfest“ w tym roku robi pauzę, ze względu na Landwirtschaftsfest który ma miejsce co cztery lata.

 

Rozpoczęło się stawianie namiotów Oktoberfestu
Rozpoczęło się stawianie namiotów Oktoberfestu
Ze względu specjalnych zaostrzeń ochronnych, w tym roku wejście na teren i do namiotów będzie często wymagało dużej cierpliwości.
„Oide Wiesn-historyczny Oktoberfest“ po raz pierwszy zainaugurowany w 2010 roku, osiągnął wielki sukces i stał się historyczną nieodłączną częścią , niestety w tym roku ze względu na wystawę rolnictwa (która ma miejsce co 4lata) robi pauzę. Maß piwa na wystawie rolniczej (ZLF-Landwirtschaftsfest) w namiocie kosztuje 10,40 euro
( chodzą plotki , jakoby będzie kosztował wstęp do tego namiotu, co było by fenomenem., ale to się okaże..).

Nowy Rok-Nowe Ceny

Tak jak zresztą co roku podwyżka cen piwa i nie tylko, ceny różnią się w zależności od namiotu (Browaru).


Średnio ceny podskoczyły o około 3,1 procenta do zeszłego roku  i przekroczyły już dobrze  magiczną granice 10 Euro za 1 litr fest piwa - Maß.

Tak np.w Armbrustschützenzelt zeszłego roku kosztował litr piwa 10,25  € a w tym roku już 10,55   € bez napiwku.
Na wystawie rolniczej (ZLF-Landwirtschaftsfest) w namiocie kosztuje 10,40 euro.


Najlepsze ( tak twierdzi większość ) i najtańsze piwo za 10,40 euro będzie w namiocie Augustina.
Uwaga dla amatorów bezalkoholowych trunków, ceny się nie różnią prawie od piwa i tak np. litr wody mineralnej w zależności od namiotu będzie kosztował:średnio 8,27 euro (8,03 w zeszłym roku), spezi 9,27 Euro ( 9,10  w zeszłym roku) limo 9,04 euro za litr. ( 8,78 Euro).

 Ile w tym roku kosztuje Maß piwa ( 1 litr)

 • Armbrustschützen-Festzelt: 10,55 Euro (Ostatni rok: 10,25)
 • Augustiner-Festhalle: 10,40 Euro (Ostatni rok: 10,10)
 • Bräurosl: 10,60 Euro (Ostatni rok:10,30)
 • Fischer-Vroni: 10,60 Euro (Ostatni rok:10,30)
 • Hacker-Festzelt: 10,60 Euro (Ostatni rok:10,30)
 • Hofbräuhaus-Festzelt: 10,60 Euro (Ostatni rok:10,30)
 • Käfer Wies'n Schänke: 10,60 Euro (Ostatni rok: 10,30)
 • Löwenbräu-Festzelt: 10,65 Euro (Vorjahr: 10,35)
 • Marstall: 10,60 Euro (Ostatni rok:10,30)
 • Ochsenbraterei: 10,45 Euro (Ostatni rok:10,20)
 • Paulaner-Festzelt: 10,60 Euro (Ostatni rok:10,30)
 • Schottenhamel-Festhalle: 10,55 Euro (Ostatni rok:10,25)
 • Schützen-Festzelt: 10,60 Euro (Ostatni rok:10,30)
 • Weinzelt: 15,60 Euro (1 Liter Weißbier), (Ostatni rok: 15,40)

 Wozy browarów Monachijskich
Wozy browarów Monachijskich


Wstęp do  namiotów jest bezpłatny!

Od 1 Sierpień 2010, palenie jest zabronione. Również w namiotach Oktoberfestu jest zabronione, pod karą odmowy usług lub nawet wydalenia z namiotu.
wyznaczone miejsca dla palaczy jak np. na balkonach w halach Hipodromu i Augustinera.

Rezerwacja stołów

Rezerwacje stołów w namiotach piwnych powinny być przeprowadzane jak najwcześniej, rezerwacja nic nie kosztuje, trzeba tylko wykupić bony konsumpcyjne: Np. 2 piwa ( Mass- 1 litr) i połówkę kurczaka na osobę, normalnie nie jet to dużo, bo siedzi się nieraz co najmniej pół dnia.
Szczególnie interesujące dla firm czy biur turystycznych jak również dla grup od 10 osób.
Stoły w wielkich namiotach piwnych są bardzo poszukiwane i często wyprzedane jeszcze przed rozpoczęciem Oktoberfestu - warto więc wcześniej zarezerwować.. 
 Co roku, z danych które są opublikowane w Internecie, ile kosztuje „godzina rezerwacji” ( ile kosztuje bon konsumpcyjny na głowę), wynika ze różnice są ogromne – co wtajemniczonych wcale nie dziwi.
Zdecydowanie najdroższe namioty są : Hippodrom, Käfer i Weinzelt.

Noclegi


Według badania HRS (Jednej z czołowych niemieckich firma branży turystycznej) będzie kosztować noc w hotelu na terenie miasta w okresie od 17 września do 3 października, średnio 210 euro.

Jeśli ma się wieżyc statystykom, więcej osób przybędzie w tym roku do Monachium, ze względu na Oktoberfest który w tym roku będzie trwał 17 dni, więc o jeden dzień dłużej niż zwykle.


Dzień Zjednoczenia Niemiec w poniedziałek, 03 października jest również stosunkowo drogi. Średnio noc w tym dniu kosztuje 231 euro. Przeciętny turysta w okresie Oktoberfest, to dwa noclegi w Monachium. Kto szukał pokoju w tym okresie zauważył, że poszukiwanie tańszego pokoju jest trudne. Dużo tańsze pokoje można znaleźć w dzielnicach położonych dalej od centrum lub pod Monachium ale trzeba liczyć się z dojazdem.

Ostatnia szansa na rezerwację za „normalną cenę” (ceny pokoju są kilkakrotnie wyższe) hotelu, apartamentów lub pokoju w pensjonacie : Oktoberfest-Rezerwuj wcześniej !  Zorientuj się tutaj, zobacz co  inni mówią,
Dokonaj rezerwacji na stronie TripAdvisor po najniższych cenach Zobacz stronę-Tanie Loty 

Bawarski strój

Stroje ludowe są co raz bardziej lubiane i poszukiwane przez gości Oktoberfestu , w swej zmodernizowanej formie są atrakcyjne i praktyczne.


Tradycyjne krótkie skórzane spodnie
Tradycyjne krótkie skórzane spodnie

Do tradycyjnego, męskiego (Tracht) nalezą: krótkie skórzane spodnie na szelkach (Lederchose), kaftan z grubego sukna, z kościanymi guzikami (Janker), kapelusz z pędzelkami z brody kozicy (Gamsbard) i asymetryczne wiązane buty ( Haferl).
Kobiety noszą ubiór zwany ( Dirndl) bluzkę z bufkami,gorset kaftanik i marszczoną spódnice z fartuchem. Ważną rolę odgrywają w stroju biżuteria i dodatki.

Tutaj znajdziesz wszystko dla kobiet, mężczyzn i dzieci, olbrzymi wybór, najlepsze ceny;  Autentyczne Bawaria Lederhose, Trach-ten, Dirndl ( sukienki), kapelusze, skarpetki, szelki skórzane, eleganckie buty ... wszystko oryginalne z Monachium, czego potrzebujesz wybierając się.... na Oktoberfest.

 (Teraz ceny są niższe jak przed samym rozpoczęciem Oktoberfestu)


 

  Oficjalne otwarcie Oktoberfestu


W tym roku Parada Gospodarzy Oktoberfestu startuje w sobotę 17 Września 2016 o 11:00 godz.


Wozy browarów Monachijskich
Wozy browarów Monachijskich

 Oktoberfest tradycyjnie od  lat rozpoczyna przemarsz przez miasto wozów browarów Monachijskich, do Theresienwiese gdzie ma miejsce Oktoberfest.
Wozy są zaprzęgnięte w wspaniałe konie, przepięknie przystrojone.
Czoło  pochodu prowadzi  Münchner Kindl dziewczyna na koniu, symbol miasta,  przedstawiciele imprez kulturalnych miasta i oczywiście tradycyjna dorożka burmistrza Monachium, towarzyszą zespoły muzyczne, kelnerki, kelnerzy którzy wiwatem okrzyków  przy dźwiękach muzyki pozdrawiają szpalery widzów.


Namiot Schottenhamel
Namiot  Schottenhamel

W samo południe punktualnie o 12.00 burmistrz miasta przez odbicie pierwszej beczki piwa w najstarszym tradycją namiocie Schottenhamel, oficjalnie rozpoczyna Oktobrfest.
Tradycyjny salut  z moździerzy u stóp posągu  Bawaria jest  znakiem  dla gospodarzy w innych namiotach że oni też mogą teraz zacząć serwowanie piwa.
 Trasa Przemarszu- startuje w sobotę 17 Września 2016 o 11:00 godz.


Josephspitalstraße – Sonnenstraße - Schwanthalerstraße – Hermann-Lingg-Straße – Bavariaring - Wirtsbudenstraße


Parada grup folklorystycznych

Niedziela 18 wrzesień 2016, godzina rozpoczęcia: 10:00 Oktoberfest

 
Centrum Monachium
Grupy folklorystyczne z wszystkich regionów Niemiec, Europy i oczywiście również z Polski, aktualnie ok. 8000 uczestników.
Parada jest transmitowana przez telewizję w wielu krajach.
 
Najlepszy widok ma się na jednej  z  trybun,  łącznie 14 stoi pomiędzy Maximilianstraße i Esperantoplatz. Kto nie posiada biletów na trybuny, może  również  podziwiać za darmo z pobocza ulic biegnących na trasie przemarszu

Czas trwania: około 2 godziny w każdych warunkach pogodowych!

Trasa:

Maximilianstraße - Max-Joseph-Platz - Residenzstraße - Ludwigstraße (Schleife südlich der Galeriestraße) - Odeonsplatz - Briennerstraße - Amiraplatz - Kardinal-Faulhaber-Straße - Promenadeplatz - Lenbachplatz - Karlsplatz/Stachus - Sonnenstraße - Schwanthalerstraße - Paul-Heyse-Straße - Georg-Hirth-Platz - Kaiser-Ludwig-Platz - Schubertstraße - Esperantoplatz (Festwiese)


Oktoberfest

Adres: Theresienwiese, 80339 München
U-Bahn: Theresienwiese


DALSZE STRONY

 
         
  Namioty Oktoberfest                    Oktoberfest  Nocą                                Dojazd na Oktoberfest

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Atrakcje dla Dzieci

Flohmärkte w Monachium-Terminy

Westpark ( Park Zachodni) w Monachium