Allerheiligen - Wszystkich Świętych w Monachium


Miesiąc listopad święcimy pamięcią za bliskich którzy odeszli ale zawsze pozostaną w naszych sercach...


Tradycja w Monachium

W Dniu Wszystkich Świętych -Allerheiligen
(1 listopada), i Dniu Zadusznym (2 listopada), zapełnią się cmentarze, w Bawarii.
1 Listopada jest świętem państwowym, obchodzone w Monachium z wieloma nabożeństwami.
Allerheiligen jest świętem państwowym w następujących krajach związkowych: Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat i Kraj Saary.

W Monachium tradycyjnie w tych dniach piecze się ” Seelenzopf- drożdżowy warkocz”, ciasto drożdżowe uplecione w tradycyjny warkocz.
Serwowany jest z zapalonymi świecami które płoną z intencją dla biednych dusz.

Kiedyś biedni ludzie chodzili po prośbie od domu do domu, z modlitwą za dusze zmarłych. Wir bitten um an Zelten, der Herrgott wird’s vergelten..

Nawet będąc daleko od swoich najbliższych warto wybrać się w ten dzień na cmentarz i zapalić świeczkę za tych którzy odeszli, z chwilą zadumy nad życiem i śmiercią.Wszystkim planującym odwiedzenie jednego z cmentarzy w Monachium podaje tutaj trochę informacji o miejscach spoczynku naszych rodaków.

Miejsca pamięci związane z Polską i Polakami w Monachium. Ostfriedhof 

Cmentarz Ostfriedhof w Monachium został założony w 1821 roku i jest nadal używany. Teren cmentarza zajmuje ponad 30 hektarów całkowitej powierzchni z około 34.700 miejsc pochówku, a ponadto znajduje się tu na terenie miejskie krematorium.

Na tym cmentarzu spoczywa wielu prominentów, miedzy innymi znany Monachijski modę car Rudolph Moshammer.Spoczywa tutaj (kwatera 166 ) polski kompozytor i pianista Alfred Longin Schütz (1910-1999).
Twórca melodii i piosenek który napisał m.in. muzykę pieśni żołnierskiej "Czerwonych maków na Monte Cassino", autorem słów był jego kolega Feliks Konarski (znany pod pseudonimem artystycznym Ref-Ren), również żołnierz 2 Korpusu.
Ostfriedhof 
Adres: St.-Martins-Platz 1, 81541 München


Alter Südlicher Friedhof Cmentarz Alter Südlicher Friedhof w Monachium  został utworzony w 1563 roku jako cmentarz zmarłych na dżumę u bram miasta.
Na cmentarzu pochowani są znani przedstawiciele świata nauki, polityki, kultury, którzy żyli w XVIII i XIX w wieku, którzy ukształtowali współczesny pejzaż Monachium.


Tutaj pod Pomnikiem Powstańców StyczniowychTutaj znajduje się Pomnik Powstańców Styczniowych


We wspólnym składaniu wieńców i kwiatów co roku w tym uroczystym dniu uczestniczą przedstawiciele miejscowej Polonii oraz przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP,  wspólnie z księżmi z Polskiej Misji Katolickiej. 
Na cmentarzu znajduje się kwatera grobów żołnierzy polskich , służących po wojnie w amerykańskich jednostkach wartowniczych, którzy nie mogli po wojnie wrócić do Ojczyzny.
Cmentarz jest znany z miejsca spoczynku zamordowanych członków grup antynazistowskich, m.in. „Weiße Rose”: rodzeństwo Hans i Sophie Scholl.

Alter Südlicher Friedhof 
Adres: Thalkirchner Str. 17, 80337 München


Perlacher Forst 

Cmentarz Perlacher Forst w Monachium jest miejskim cmentarzem, założony w 1931 r. położonym w południowej dzielnicy miasta przy ulicy Stadelheimerstr. obok więzienia noszącego nazwę od ulicy-Stadelheim.
Adres: Stadelheimer Str. 24, 81549 München

W ten dzień idę zawsze na cmentarz i zapalam świeczkę ku czci i pamięci tych z którymi na drodze życia los mnie związał...tych co znałem tych co kochałem.... wszystkim którzy odeszli.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Atrakcje dla Dzieci

Flohmärkte w Monachium-Terminy

Westpark ( Park Zachodni) w Monachium